AJÁNLÓ
 
05:00
2014. 07. 28.
Tekintve, hogy majdnem minden marad a régiben és a Furdancs dübörög tovább, nem szeretnénk bő...
A bejegyzés folyatódik
 
05:00
2014. 07. 28.
A csavarok a legelterjedtebb gépelemek. Felhasználásuk szerint vannak rögzítő csavarok...
A bejegyzés folyatódik
 
05:00
2014. 07. 28.
A játékkatonákat mindenki szereti, mert a kézbe fogható maketteknek van egyfajta, gyermekkorba...
A bejegyzés folyatódik
 
05:00
2014. 07. 28.
Az átlagnál több olvasói reakciót kapunk az elektromos szerszámok bemutatására válaszul,...
A bejegyzés folyatódik
 
05:00
2014. 07. 28.
Néha-néha még be kell gyújtani, de már látjuk a fűtési szezon végét. Nem hagyjuk...
A bejegyzés folyatódik
Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

A fűrész és a hidegvágó

A kiadó engedélyével részletekben közöljük Roland Leuschel „Hegesztés, forrasztás, lakatosmunkák” című könyvét. A gazdagon illusztrált kötet sallangmentes alapossággal, mégis olvasmányosan bemutatja az otthoni fémmegmunkáláshoz szükséges tudnivalókat.

konyvborito.jpg

Fűrész és hidegvágó, a destruktív életstílus megvalósításának két fontos eszköze, most megtanulunk vele bánni. Ha nem akar várni egy hetet a következő bontóeszköz leírására, a könyvet megrendelheti a Cser kiadó webáruházában. 

A fűrész és a hidegvágó helyes használata

Fűrészelés
Az alapanyagokat kézi vagy gépi módszerekkel darabolhatjuk a kívánt méretre. A vékonyabb lemezeket ollóval vághatjuk méretre, a vastagabb anyagokat fűrésszel darabolhatjuk.

A fűrészek a sokélű forgácsképző vagy egyszerűbben forgácsoló – szerszámok közé tartoznak. A fűrész fogai a folyamatos mozgás és az egyidejű rányomás következtében az anyagból forgácsokat, apró anyagdarabkákat választanak le. A fűrészlap igen sok, egymás mögött elhelyezkedő fogának vágóéle apró vésőként dolgozik. A vágóél alakja és élszöge a fűrészelendő anyag minőségétől függ. Minél keményebb az anyag, annál finomabb a fogazás, azaz kisebb a fogosztás. Ez utóbbit a fűrészlap egységnyi hosszára eső fogak számával szokták megadni.

alapveto13.jpg

A kézifűrészek minden barkácsoló szerszámai között megtalálhatók. A fűrészlap befogásakor arra kell ügyelnünk, hogy a fogak előre, a tolás irányába nézzenek. A lap helyes megfeszítése a megpendítésekor hallható halk, mély hangról ismerhető fel.

Jó tanács
A fűrészelés első fontos szabálya, mint minden más munkánál is, a munkadarab szilárd rögzítése, befogása. Így elkerülhető a munkadarab rugózása, a darabolás könnyebben végezhető.

alapveto14.jpg

A fűrészelést mindig a hátsó szerszámélnél kezdjük. A fűrészkeretet kissé billentsük meg. Könnyebb a fűrészelés bekezdése, ha kisebb háromélű reszelővel – például tűreszelővel – a munkadarab élét bereszeljük.

alapveto15.jpg

Fűrészelés közben bal kezünkkel markoljuk meg a fűrészkeretet a feszítőcsavar felett, jobb kezünkkel pedig a markolatnál. A karjaink mozgatásával végzett fűrészelést egész testünk ritmikus mozgásával támogassuk. Lehetőleg egyenletes tempóban fűrészeljünk, előretoláskor kissé nyomjuk le a fűrészt, visszahúzáskor engedjük fel. Nem szabad a munkadarabot erőszakosan átfűrészelni. Az utolsó tolásokat lassan és könnyedén, a leeső darabot megfogva végezzük.

Így biztonságos
Fűrészgép használatba vétele előtt mindig ellenőrizzük a fűrészlap állapotát!

alapveto16.jpg

Fűrészgépeket pontosságot igénylő és nagy mennyiségű munka esetében érdemes használni.  Nagy keresztmetszetű munkadarabokat csak géppel érdemes darabolni. Mivel a házi barkácsműhelyekben fémfűrészgépek rendszerint nincsenek, ezt a feladatot szakműhelyekben vagy már a vastelepen érdemes elvégeztetni.

Az elektromos szúrófűrész – „dekopírfűrész” – ezzel szemben az otthoni barkácsmester számára is jól kihasználható eszköz vékony fémlemezek darabolására.  Használatakor ügyeljünk arra, hogy a lemez ne remeghessen be, és a fűrészlap ne ütközhessen bele valamibe, mert akkor eltörik.

 

A hidegvágó használata

alapveto17.jpg

A hidegvágó a legrégibb fémfeldolgozó szerszámok közé tartozik. Egyszerű, ék alakú acélrúd, amelyet erős kalapácsütésekkel  beleverünk az anyagba. E módszerrel a fémeket darabolhatjuk, de forgácsolhatjuk is. A hidegvágó használata manapság azonban egyre inkább elfelejtődik, mert a korszerűbb fűrésszel, lemezollóval, csiszológéppel lényegesen pontosabban és gyorsabban lehet dolgozni.

Ezért a hidegvágót manapság szinte kizárólag csak a nehezen hozzáférhető helyeken használjuk. Kivágások, áttörések készítéséhez először egymástól szabályos távolságra lyukakat fúrunk a lemez be, majd a közbenső anyaghida kat a hidegvágóval átszakítjuk.

alapveto18.jpg

Egy áttörés kivágásakor tartsuk a vágót kissé ferdén, erősen megmarkolva, hogy biztosan vezethessük. A hidegvágó edzett vágóéle mindig legyen élesre köszörülve, feje nem lehet szétvert, sorjás. Természetesen a kalapácsfej is teljesen ép, szabályos legyen.

Jó tanács
Mindig pontosan merőlegesen üssünk a hidegvágó fejére!

  Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is. 
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.



Kövess a Facebookon

Hirdetés

Furdancs

blogavatar

Ez az oldal azoknak szól, akiket érdekel, hogyan működnek a minket körülvevő dolgok. Azoknak, akik tudják mire valók a szerszámok, vagy legalábbis szeretnék megtanulni. Azoknak, akik úgy gondolják, az emberré válás fontos alkotóeleme hogy magunk oldjuk meg a felmerülő problémákat. Mottónk: Nem azért másztunk le a fáról, hogy a fotelben ülve várjuk a szerelőt...

Hirdetés

Szeretjük

szineslogo.png
Kapanyel.png

Hirdetés

Feedek

Reblog

Utolsó kommentek