AJÁNLÓ
 
05:00
2015. 01. 26.
Tekintve, hogy majdnem minden marad a régiben és a Furdancs dübörög tovább, nem szeretnénk bő...
A bejegyzés folyatódik
 
05:00
2015. 01. 26.
A csavarok a legelterjedtebb gépelemek. Felhasználásuk szerint vannak rögzítő csavarok...
A bejegyzés folyatódik
 
05:00
2015. 01. 26.
A játékkatonákat mindenki szereti, mert a kézbe fogható maketteknek van egyfajta, gyermekkorba...
A bejegyzés folyatódik
 
05:00
2015. 01. 26.
Az átlagnál több olvasói reakciót kapunk az elektromos szerszámok bemutatására válaszul,...
A bejegyzés folyatódik
 
05:00
2015. 01. 26.
Néha-néha még be kell gyújtani, de már látjuk a fűtési szezon végét. Nem hagyjuk...
A bejegyzés folyatódik
Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Bármely gyártmány előállításakor - akár kézi, akár gépi megmunkálással készül - a megkívánt méret és a pontosság betartása céljából mérésre vagy ellenőrzésre van szükség.

tolomero.jpg

A munkadarabokat a vas- és fémiparban rajz alapján készítjük el. A rajz tartalmazza a munkadarab alakját, méreteit, a felületi megmunkálás és a minőség követelményeit.

A mérés és ellenőrzés célja a legalkalmasabb eszközökkel megállapítani, hogy a munkadarab a rajz előírásainak megfelel-e. A mérés és az ellenőrzés lényegében összehasonlítás; a munkadarab tényleges méretét és alakját hasonlítjuk össze a mértékegységgel vagy az ellenőrzőeszközzel.

Az egyszerűbb mérő- és ellenőrzőeszközök felosztása

Az egyszerűbb mérőeszközök lehetnek: 
- nem állítható mérőeszközök: acélmérce, acélvonalzó mm-es beosztással, mérőszalag;
- állítható mérőeszközök: tolómérce, mélységmérő.

vonalzo.jpg

Az ellenőrzőeszközök állandó méretűek, nem állíthatók. A leggyakrabban használt egyszerű ellenőrzőeszközök a következők: derékszög, mérővonalzó (élvonalzó), sugármérő, egyengető- (ellenőrző-) lap, szögidomszer.

mikrom.jpg

Méterrendszer
Hazánkban a hosszúság mérésére a méterrendszert használják. Egysége a méter (1 m). A műszaki gyakorlatban a méterrendszert metrikus rendszernek nevezik. A szabványok (MSZ) a vas- és fémipar minden ágában kizárólagosan ennek használatát írják elő. A vas- és fémiparban a méreteket mindig milliméterben adják meg.

A méretekben az egész számok mindig mm-t jelentenek. A pontos méret meghatározásához a mm törtrészét használjuk. Nevezetesen: tizedmilliméter (0,1 mm); századmilliméter (0,01 mm); ezredmilliméter (0,001 mm). Az ezredmillimétert mikrométernek nevezzük - régebben mikron - és μ-vel (görög betű, kiejtése: mü) jelöljük.

szogmero.jpg

Hüvelyk mértékrendszer
A múltban gyakran használták az angol coll (hüvelyk) mértékrendszert is. Egyes gépelemeket (pl. golyókat, láncokat, csőátmérőt és részben menetet) még ma is angol hüvelykben mérnek.
Az angol coll (jelzése ") egysége a yard. (1 yard = 0,914 m). Egy yardban három láb van (1 láb = 0,305 m). Egy lábban 12 coll van (1 coll = 1'" = 25,4 mm). A colinál kisebb értékeket törtszámokban fejezik ki (pl. 1/2", 1/4").

coll.jpg

Az angol coliban megadott méreteket kielégítő pontossággal átszámíthatjuk milliméter re, ha a tört számlálóját megszorozzuk 25,4-el és a szorzatot osztjuk a nevezővel.

Forrás: Simon Sándor Fémipari alapképzés (1976.) című nagyszerű tankönyve, mely a kiadása óta eltelt évtizedek dacára is megőrizte mindazon tudás aktualitását, melyre a barkácsműhelyben szükségünk lehet.

   Ha tetszett a bejegyzés, oszd meg ismerőseiddel. Ha nem, akkor is. 
Csatlakozz a Furdancs Facebook-közösségéhez! Nem fogjuk megbánni.



Kövess a Facebookon

Hirdetés

Furdancs

blogavatar

Ez az oldal azoknak szól, akiket érdekel, hogyan működnek a minket körülvevő dolgok. Azoknak, akik tudják mire valók a szerszámok, vagy legalábbis szeretnék megtanulni. Azoknak, akik úgy gondolják, az emberré válás fontos alkotóeleme hogy magunk oldjuk meg a felmerülő problémákat. Mottónk: Nem azért másztunk le a fáról, hogy a fotelben ülve várjuk a szerelőt...

Hirdetés

Szeretjük

szineslogo.png
Kapanyel.png

Hirdetés

Feedek

Reblog

Utolsó kommentek